`

To nasze początki:) Odwiedź nas jeszcze raz!

Aktualności

Zakopane, Zakopane, czyli trochę mokre góry...

 

DÅ‚ugo trwaÅ‚y przygotowania do naszego kolejnego "górskiego" wypadu. DÅ‚ugie też byÅ‚o oczekiwanie, bo kto raz gór zasmakowaÅ‚...Wreszcie przyszedÅ‚ dzieÅ„ wyjazdu: wtorek, 23 maja...

 


TuryÅ›ci wyruszyli skoro Å›wit, bo droga przed nimi byÅ‚a dÅ‚uga i daleka. Już o godzinie  5.30 na szkolnym parkingu zaczÄ™li gromadzić siÄ™ odprowadzani przez rodziców uczniowie klas V, VI, oraz I i II gimnazjum. Przybyli też oczywiÅ›cie opiekunowie: pp. Ewa WideÅ„ska, Marzena SzymaÅ„ska, Beata Reda, Bogdan Kania i pan dyr. Jan Polak. Kiedy juz wszyscy wygodnie zasiedli w autokarze, padÅ‚a komenda: w drogÄ™! :)

 

Pierwszym punktem wyjazdu byÅ‚o zwiedzanie miasta znanego z serialu "Ojciec Mateusz", czyli Sandomierza. KsiÄ™dza - detektywa spotkać siÄ™ nie udaÅ‚o, ale pan przewodnik godnie go zastÄ…piÅ‚ i oprowadziÅ‚ naszych turystów po najbardziej urokliwych miejscach w tym mieÅ›cie. A potem pozostaÅ‚a już tylko droga do Jurgowa i...pierwsze spotkanie ze szczytami Tatr, które ukazaÅ‚y siÄ™ w oddali...

 

 

 

 

 

 

Drugi dzieÅ„ to...niestety dzieÅ„ pochmurny i deszczowy. Trudno wÄ™druje siÄ™ po górskich szlakach w takich warunkach, bo i widać niewiele, i troszkÄ™ mokrawo w butach siÄ™ robi... SiÅ‚ jednak starczyÅ‚o na wÄ™drówkÄ™ po Dolinie Strążyskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

TroszkÄ™ zmokniÄ™ci i zmarzniÄ™ci turyÅ›ci poszukali rozgrzewki w dobrym do tego celu miejscu: odwiedzili termalne kÄ…pielisko "GorÄ…cy Potok". A wieczorem zabawa na podwórku pensjonatu "U Kasi" w Jurgowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czwartek poprawy pogody nie przyniósÅ‚...PÅ‚aszcze, peleryny i kurtki ciÄ…gle byÅ‚y wyposażeniem pierwszej potrzeby. Wycieczkowicze wyruszyli na spacer Å›cieżkÄ… pod Reglami i wizyta w schronisku górskim na Polanie Kalatówki. Potem powrót do Kuźnic z krótkim przystankiem w Pustelni Å›w. Brata Alberta, a wieczorem niespodzianka: wizyta w szkole w Bukowinie i dyskoteka, którÄ… przygotowali i poprowadzili tamtejsi uczniowie. ByÅ‚o to możliwe dziÄ™ki życzliwoÅ›ci p. Doroty Bieniek, absolwentki naszej szkoÅ‚y, która od wielu już lat mieszka na Podhalu.

 

 

 

 

 

 

 

 

W piÄ…tkowy poranek turyÅ›ci wyruszyli już w drogÄ™ powrotnÄ…. Odwiedzili jeszcze jedno bardzo interesujÄ…ce miejsce: Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni k. Kielc. Pogoda troszeczkÄ™ zÅ‚agodniaÅ‚a, ale deszczyk przypominaÅ‚ o swoim istnieniu...Po zwiedzaniu i obiedzie pozostaÅ‚ już tylko jeden, ostatni etap: podróż do Seroczyna...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie mieli nasi turyÅ›ci szczęścia do pogody...Tej jednak nigdy nie uda siÄ™ do koÅ„ca przewidzieć i zaplanować. Wszystkie pozostaÅ‚e punkty programu, z lekkimi modyfikacjami, zostaÅ‚y zrealizowane w peÅ‚ni, a uÅ›miechy na buziach byÅ‚y dowodem zadowolenia z wyjazdu :) Widać to i na zdjÄ™ciach, i na krótkim filmiku przygotowanym przez AniÄ™ Eleryk.

 

Wszystkim organizatorom gratulujemy realizacji przedsięwzięcia, a uczestnikom...zazdrościmy :)

 

 

 

 


Z przyrodÄ… za pan brat

 

 

 

 

Pod wymienionym w tytule hasÅ‚em uczniowie i nauczyciele ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ w Seroczynie realizowali Program edukacji ekologicznej, który miaÅ‚ zwrócić uwagÄ™ odbiorców na problem dewastacji i konieczność ochrony Å›rodowiska najbliższej okolicy. Program byÅ‚ sfinansowany przez przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 13908,27 zÅ‚ i GminÄ™ Wodynie w kwocie 2000 zÅ‚. WiÄ™kszość dziaÅ‚aÅ„ byÅ‚a prowadzona na terenie naszej Gminy.

 

 

 

 

WedÅ‚ug zaÅ‚ożeÅ„ Programu zostaÅ‚y zrealizowane różnorodne przedsiÄ™wziÄ™cia promujÄ…ce ekologiÄ™ i pogłębiajÄ…ce wiedzÄ™ ekologicznÄ…. Podzieleni na grupy projektowe uczniowie pod opiekÄ… nauczycieli wykonali dziaÅ‚ania, których efektem sÄ… foldery, prezentacje, plakaty, gazetki oraz ulotki informacyjne. Inauguracji programu dokonano podczas akcji „DzieÅ„ Ziemi”. OdbyÅ‚y siÄ™ akcje: „SprzÄ…tanie Åšwiata” i „DzieÅ„ bez zakupów”, w których udziaÅ‚ wziÄ™li wszyscy uczniowie. PozostaÅ‚e dziaÅ‚ania realizowaÅ‚y już poszczególne grupy projektowe.

 

 

 

 

 

Grupa p. Teresy Waszczak analizowaÅ‚a biologiczny stan jakoÅ›ci wody rzeki Åšwider. Uczniowie otrzymali informacje dotyczÄ…ce fauny i flory rzeki a na podstawie wystÄ™pujÄ…cych organizmów (bioindykatorów) ocenili stan czystoÅ›ci wody. DokonujÄ…c ewidencji form ochrony przyrody Gminy Wodynie uczniowie poznali atrakcje przyrodnicze Å›rodowiska lokalnego oraz ocenili stan przyrody najbliższej okolicy. Kolejne dziaÅ‚anie - realizacja projektu edukacyjnego pt.: Czy wiesz czym oddychasz? przyczyniÅ‚o siÄ™ do uzyskania Å›wiadomoÅ›ci nt. szkodliwoÅ›ci spalania odpadów w kotÅ‚owniach przydomowych. Ulotki informacyjne, które trafiÅ‚y do Å›rodowiska lokalnego przyczyniÅ‚y siÄ™ do podniesienia Å›wiadomoÅ›ci ekologicznej a tym samym poprawy stanu Å›rodowiska.      

 

 

           

 

 

Kolejna grupa pod opiekÄ… p. Marzeny SzymaÅ„skiej analizowaÅ‚a budowÄ™ doliny rzecznej, formy dziaÅ‚alnoÅ›ci i funkcje rzeki. Podczas wyjazdu edukacyjnego do TatrzaÅ„skiego Parku Narodowego uczniowie poznali specyfikÄ™ Å›rodowiska prawnie chronionego. Gazetka Å›cienna przybliżyÅ‚a wszystkim postać Å›w. Franciszka jako patrona ekologów zaÅ› plakaty promujÄ…ce DzieÅ„ bez Zakupów byÅ‚y formÄ… protestu przeciw nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Uczniowie zrozumieli, że bezmyÅ›lne kupowanie rzeczy niepotrzebnych, to zwiÄ™kszenie ich produkcji, które wiąże siÄ™ z negatywnymi zmianami w Å›rodowisku.

 

 

 

 

Grupa p. Jana Polaka zajęła siÄ™ z kolei tematem odnawialnych źródeÅ‚ energii. Uczniowie poznali alternatywne źródÅ‚a energii z uwzglÄ™dnieniem niekonwencjonalnych metod wytwarzania energii na terenie Gminy Wodynie. Podczas wyjazdu i wyjÅ›cia edukacyjnego uczniowie poznali zasadÄ™ dziaÅ‚ania stacji uzdatniania wody i stacji oczyszczania Å›cieków. Warsztaty wyjazdowe do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie poszerzyÅ‚y wiedzÄ™ na temat różnorodnoÅ›ci Å›wiata roÅ›lin i bioindykatorów. Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe, dokonali ich obserwacji i analizy.

Ostatnia grupa pod opiekÄ… p. Moniki ÅšwiÄ™tochowskiej dokonaÅ‚a analizy chemicznej próbek wody i gleby z różnych źródeÅ‚ i miejsc najbliższej okolicy.

  

 

 

 

 

Przygotowane podczas realizacji projektu prezentacje multimedialne, plakaty, gazetki, ulotki informacyjne oraz dokumentacja fotograficzna posÅ‚użą do dalszej pracy z mÅ‚odzieżą i wspóÅ‚pracy ze Å›rodowiskiem lokalnym; bÄ™dÄ… też  wykorzystywane jako materiaÅ‚ edukacyjny do przeprowadzania zajęć o tematyce ekologicznej (podobnie zakupione plansze edukacyjne, zestawy do analizy biochemicznej czy gry i wydawnictwa o tematyce ekologicznej).

 

 

  

 

Zakupione w ramach Projektu wyposażenie Pracowni Ekologicznej  pozwoli na uatrakcyjnienie form zajęć i monitorowanie stanu  Å›rodowiska najbliższej okolicy.

Marzena Szymańska

Historia

()